Wizyta u Psychiatry

Czym zajmuje się lekarz psychiatra?
Lekarz psychiatra zajmuje sie diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości przeżywanych jako dyskomfort czy cierpienie psychiczne. Możemy je odczuwać bardzo różnie jako: smutek, przygnębienie, rozdrażnienie, nerwowość, napięcie, niepokój, utrata zainteresowań, niezdolność do przeżywania radości i przyjemności, problemy z pamięcią, bezsenność itp.

Kiedy warto udać się do Psychiatry?
Jeśli obserwujesz u siebie:

• przewlekły smutek, zamartwianie się, zmęczenie, brak energii, zniechęcenie, brak ochoty do życia, zdarzaja Ci się myśli samobójcze
• masz problemy emocjonalne, trudności w relacjach z innymi ludźmi, nerwowość, łatwe wpadanie w złość, impulsywność
• masz kłopoty z pamięcią, koncentracją, źle śpisz
• odczuwasz nieuzasadniony lub nadmierny lęk, który powoduje że rezygnujesz z wyjścia z domu, spotkań towarzyskich itp.
• odczuwasz dolegliwości somatyczne (duszności,kołatania serca,bóle brzucha), które po diagnostyce okazują się nie mieć podłoża fizycznego
• doświadczasz w swoim życiu kryzysu (strata pracy, rozstanie z bliską osobą itp.)
• stres powoduje trudności w Twoim codziennym funkcjonowaniu
• czujesz się inaczej niż zwykle, świat wydaje Ci się zmieniony, wrogo do Ciebie nastawiony, masz poczucie zagrożenia

 

Jak wygląda wizyta u Psychiatry?
Wizyta u lekarza psychiatry trwa od 30 do 60 minut.
W czasie wizyty będę zadawać Ci pytania dotyczące dolegliwości, które spowodowały, że zdecydowałeś się na wizytę. Spytam Cię także o dolegliwości fizyczne i przebyte choroby, które mogły spowodować zaburzenia psychiczne. Poproszę byś opisał swoje problemy i odpowiedział na moje pytania. Żadne z moich pytań nie powinno Cię urazić lub być zbyt intymne, choć będę Cię prosić być był ze mną szczery i starał się możliwie najpełniej odpowiedzieć na pytania. Najczęściej na koniec wywiadu będę w stanie postawić diagnozę i wyjaśnić Ci istotę zaburzeń. Jeśli to nie będzie możliwe od razu skieruję Cię na badania dodatkowe. Jeśli uznam za konieczne podjęcie leczenia, formę leczenia uzgadniam indywidualnie z Tobą, wyjaśniając Ci w jaki sposób zamierzam Ci pomóc i jakie będą efekty leczenia.

Jak częste należy odwiedzać lekarza w trakcie leczenia?
O skuteczności leczenia decyduje współpraca pomiędzy lekarzem i pacjentem. W trakcie pierwszej wizyty wyjaśnię Ci na czym będzie polegało leczenie i jak często powinienieś przyjść na kontrolę w trakcie leczenia.